HAYSVILLE — The Winfield Swim Club cruised to its second victory in a row in dual-meet competition Tuesday, rolling to a 373-148 victory against the host Haysville Swim Club.

The Seahorses won 34 individual events and 15 relay races, leaving Haysville with just six wins in individual competition and four relay races.

Parker Mah won five event in the 11-12 boys division.

Mah took the 50 free and 200 free to go with the 50 backstroke.

He also teamed with Heath Reed, Brandon Kendall and Kale Jewers on the winning 200 medley relay and 200 free relay teams.

Brant Myers and Joshua Moore left with four gold medals in the 9-10 boys division.

Myers won the 50 free and 50 backstroke, while Moore was victorious in the 50 butterfly and 100 free.

They also teamed with Jacob Spengler and Corden Cuington to take the 200 medley and 200 free relays.

Jordan Hughes and Ella Kohpay won two individual events each while participating in a sweep of the relay events in the 11-12 girls division.

Hughes won the 50 and 100 free, while Kohpay was tops in the 50 butterfly and 50 backstroke.

They teamed with Hannah Nelson and Graycie Legleiter to take both the 200 medley and 200 free relays.

Four Lady Seahorses were individual champs in one event apiece in the 15-18 division.

Meg Dougherty won the 200 free and Emaleigh Martin took the 50 free. Shelby Fuqua was tops in the 100 butterfly and Abby Isom took the 100 backstroke.

Isom, Martin and Dougherty were joined by Nikolette Morrissey on the winning 200 medley relay team. Eliza Camp joined those three on the winning 200 free relay squad.

Winfield’s 15-18 boys division saw three individual winners who also participated in a sweep of the relay events.

John Kaiser won the 50 free. Caden Roark took the 100 butterfly and Cameron Roark won the 100 backstroke.

The trio teamed with Albert Compala to form the winning relay teams, taking the 200 medley relay and the 200 free relay.

Ryan Kendall won two events in the 13-14 boys division, taking the 100 butterfly and the 100 backstroke.

Four Seahorses each won individual races in the 8-under boys division.

Karson McCaslin took the 50 free, Donte Barnaby won the 50 fly, Oliver Merritt claimed the 100 free and Bennett Mah won the 50 backstroke.

Both of the 8-U ‘A’ relay teams were disqualified, but Winfield’s ‘B’ relay team of Brodyrik Morrissey, Bryce VenJohn, Austin Schwartz and Connor White were victorious in the 200 free relay.

Annie Spengler and Sophia Isom collected two wins apiece individually to go with a sweep of the relays.

Spengler won the 50 free and 50 backstroke, while Isom took the 50 fly and 100 free.

They joined Brooklyn Carrillo and Reese McWilliams to win the 200 medley and 200 free relays.

Jailee Cullum took two individual golds and two relay wins for the 9-10 girls.

Cullum won the 50 free and 50 backstroke, while Ansley McCaslin was tops in the 50 fly.

Cullum and McCaslin joined Karsyn Hutto and Isabella Spengler to win the 200 medley relay, and teamed with Hutton and Chloe Bruce on the winning 200 free relay.

Reese Isom and Chloe Nelson each won an event in the 13-14 girls division.

Isom won the 200 free, while Nelson was tops in the 50 free.

The Seahorses have a home dual Tuesday against El Dorado at the Winfield Aquatic Center.

Winfield 373, Haysville 148

Winners & WSC Results

Boys

15-18

200 Medley Relay — 1. Winfield ‘A’ (John Kaiser, Cameron Roark, Caden Roark, Albert Compala), 2:18.3.

200 Freestyle — 1. Brendon Chadd (Hay), 2:20.19; 2. Caden Roark (Win), 2:22.72; 3. Cameron Roark (Win), 2:27.34; 4. Bow Gray (Win), 2:43.78.

50 Freestyle — 1. John Kaiser (Win), 28.06; 3. Caden Roark (Win), 29.19; 7. Braden Dolch (Win), 35.81.

100 Butterfly — 1. Caden Roark (Win), 1:16.56; 2. Cameron Roark (Win), 1:16.87.

200 Freestyle Relay — 1. Winfield ‘A’ (John Kaiser, Albert Compala, Caden Roark, Cameron Roark), 1:58.97.

100 Backstroke — 1. Cameron Roark (Win), 1:14.62; 2. John Kaiser (Win), 1:19.6; 5. Braden Dolch (Win), 1:51.59.

———

13-14

200 Medley Relay — 1. Haysville ‘A’ 2:42.37; 2. Winfield ‘A’ (Kyler Phrakonekham, Cole Wageman, Ryan Kendall, Mark Thompson), 2:58.47.

200 Freestyle — 1. Braxton Roberts (Hay), 2:57.58; 2. Kyler Phrakonekham (Win), 3:16.09.

50 Freestyle — 1. Gavin Watkins (Hay), 31.85; 3. Cole Wageman (Win), 34.29; 5. Bryce Dolch (Win), 36.35; 9. Nico Cantu (Win), 49.69; 10. Mark Thompson (Win), 50.46; 11. Patrick Cantu (Win), 55.94; 12. Nathan Curran (Win), 1:23.51.

100 Butterfly — 1. Ryan Kendall (Win), 1:30.44; 2. Bryce Dolch (Win), 2:13.29.

200 Freestyle Relay — 1. Haysville ‘A’ 2:22.13; 2. Winfield ‘A’ (Cole Wageman, Mark Thompson, Kyler Phrakonekham, Ryan Kendall), 2:33.6; 3. Winfield ‘B’ (Nico Cantu, Patrick Cantu, Nathan Curran, Bryce Dolch), 3:55.38.

100 Backstroke — 1. Ryan Kendall (Win), 1:37.28; 4. Mark Thompson (Win), 2:17.72; 5. Patrick Cantu (Win), 2:32.73; 6. Nico Cantu (Win), 2:43.35.

———

11-12

200 Medley Relay — 1. Winfield ‘A’ (Heath Reed, Brandon Kendall, Parker Mah, Kale Jewers), 3:12.28.

200 Freestyle — 1. Parker Mah (Win), 1:18.19; 4. Heath Reed (Win), 1:49.5.

50 Freestyle — 1. Parker Mah (Win), 34.37; 5. Kale Jewers (Win), 43.0; 7. Edwin Speegle (Win), 47.75; 11. Paul Lyman (Win), 50.79; 12. Daniel Cantu (Win), 1:20.84.

50 Butterfly — 1. Brandon Kendall (Win), 51.5; 2. Heath Reed (Win), 1:05.46; 3. Paul Lyman (Win), 1:08.05; 4. Edwin Speegle (Win), 1:21.75.

200 Freestyle Relay — 1. Winfield ‘A’ (Brandon Kendall, Kale Jewers, Heath Reed, Parker Mah), 2:42.31.

50 Backstroke — 1. Parker Mah (Win), 42.59; 3. Heath Reed (Win), 51.97; 4. Kale Jewers (Win), 52.94.

———

9-10

200 Medley Relay — 1. Winfield ‘A’ (Brant Myers, Jacob Spengler, Joshua Moore, Corden Cuington), 3:17.5.

50 Freestyle — 1. Brant Myers (Win), 37.94; 2. Jacob Spengler (Win), 40.06; 7. Silas Cooper (Win), 56.47; 8. Brody Reams (Win), 1:00.56; 10. Asher Merritt (Win), 1:03.44; 11. Cason Reams (Win), 1:03.75; 12. Theo Cantu (Win), 1:09.16; 13. Dashiell Scaggs (Win), 1:11.78; 16. Domynik Morrissey (Win), 1:17.66.

50 Butterfly — 1. Joshua Moore (Win), 45.87; 2. Jacob Spengler (Win), 51.65.

100 Freestyle — 1. Joshua Moore (Win), 1:25.57; 2. Corden Cuington (Win), 1:40.94; 5. Silas Cooper (Win), 2:06.69; 7. Asher Merritt (Win), 2:19.66; 8. Cason Reams (Win), 2:27.78; 9. Brody Reams (Win), 2:28.59; 11. Theo Cantu (Win), 2:34.5; 15. Domynik Morrissey (Win), 3:14.22.

200 Freestyle Relay — 1. Winfield ‘A’ (Jacob Spengler, Corden Cuington, Brant Myers, Joshua Moore), 2:42.21; 3. Winfield ‘B’ (Theo Cantu, Brody Reams, Asher Merritt, Silas Cooper), 4:12.72.

50 Backstroke — 1. Brant Myers (Win), 49.53; 2. Corden Cuington (Win), 56.69; 3. Silas Cooper (Win), 1:08.15; 4. Asher Merritt (Win), 1:10.85; 5. Brody Reams (Win), 1:12.25; 6. Dashiell Scaggs (Win), 1:18.22; 8. Cason Reams (Win), 1:20.75; 9. Theo Cantu (Win), 1:22.44; 10. Domynik Morrissey (Win), 1:45.19.

———

8-U

200 Medley Relay — Winfield ‘A’ DQ.

50 Freestyle — 1. Karson McCaslin (Win), 1:07.9; 2. Oliver Merritt (Win), 1:09.19; 3. Bennett Mah (Win), 1:09.78; 4. Connor White (Win), 1:22.78; 5. Brodyrik Morrissey (Win), 1:23.65; 6. Bryce VenJohn (Win), 1:24.56; 7. Austin Schwartz (Win), 1:26.75; 8. Joseph Cantu (Win), 1:35.59; 9. Gideon Morrissey (Win), 2:29.53.

50 Butterfly — 1. Donte Barnaby (Win), 1:22.78.

100 Freestyle — 1. Oliver Merritt (Win), 1:43.78; 2. Donte Barnaby (Win), 2:04.03; 3. Brodyrik Morrissey (Win), 3:05.98; 4. Bryce VenJohn (Win), 3:07.07; 5. Connor White (Win), 3:16.07.

200 Freestyle Relay — 1. Winfield ‘B’ (Brodyrik Morrissey, Bryce VenJohn, Austin Schwartz, Connor White), 5:32.0; Winfield ‘A’ DQ.

50 Backstroke — 1. Bennett Mah (Win), 1:12.78; 2. Bryce VenJohn (Win), 1:19.39; 3. Brodyrik Morrissey (Win), 1:28.69; 4. Oliver Merritt (Win), 1:41.5; 5. Austin Schwartz (Win), 1:41.53; 6. Jarrett Schwartz (Win), 1:49.07.

——————

Girls

15-18

200 Medley Relay — 1. Winfield ‘A’ (Abby Isom, Nikolette Morrissey, Emaleigh Martin, Meg Dougherty), 2:36.41; 2. Winfield ‘B’ (Eliza Camp, Sophia Sisk, Haylee Satterlee, Maddie Cantu), 2:50.45.

200 Freestyle — 1. Meg Dougherty (Win), 2:44.37; 2. Haylee Satterlee (Win), 2:58.99; 4. Maddie Cantu (Win), 3:07.69; 5. Nikolette Morrissey (Win), 3:10.09.

50 Freestyle — 1. Emaleigh Martin (Win), 31.57; 2. Abby Isom (Win), 33.33; 3. Eliza Camp (Win), 34.09; 6. Sophia Sisk (Win), 34.52; 7. Ellie Koman (Win), 34.97; 12. Shelby Fuqua (Win), 39.01.

100 Butterfly — 1. Shelby Fuqua (Win), 1:35.66; 2. Haylee Satterlee (Win), 1:35.91; 3. Ellie Koman (Win), 1:37.28.

200 Freestyle Relay — 1. Winfield ‘A’ (Meg Dougherty, Eliza Camp, Abby Isom, Emaleigh Martin), 2:16.07; 3. Winfield ‘B’ (Haylee Satterlee, Nikolette Morrissey, Ellie Koman, Sophia Sisk), 2:26.75.

100 Backstroke — 1. Abby Isom (Win), 1:25.47; 3. Eliza Camp (Win), 1:33.09.

———

13-14

200 Medley Relay — 1. Haysville ‘A’ 2:38.19; 2. Winfield ‘A’ (Mikayley Clock, Kayli Myers, Reese Isom, Chloe Nelson), 2:51.87; 6. Winfield ‘B’ (Allie Pippitt, Jacquelyn Cantu, Cloie Cuington, Gracie Moore), 3:29.6.

200 Freestyle — 1. Reese Isom (Win), 2:41.59; 8. Kayli Myers (Win), 3:27.35.

50 Freestyle — 1. Chloe Nelson (Win), 32.9; 5. Reese Isom (Win), 34.84; 10. Allie Pippitt (Win), 37.58; 12. Alyssa Arnold (Win), 39.28; 13. Cloie Cuington (Win), 39.6; 19. Jacquelyn Cantu (Win), 45.25; 20. Gracie Moore (Win), 51.5.

100 Butterfly — 1. Sayler Roberts (Hay), 1:26.13; 3. Mikayley Clock (Win), 1:44.04.

200 Freestyle Relay — 1. Haysville ‘A’ 2:13.96; 3. Winfield ‘A’ (Reese Isom, Cloie Cuington, Mikayley Clock, Chloe Nelson), 2:22.59; 5. Winfield ‘B’ (Kayli Myers, Gracie Moore, Jacquelyn Cantu, Allie Pippitt), 2:47.81.

100 Backstroke — 1. Sayler Roberts (Hay), 1:18.78; 4. Allie Pippitt (Win), 1:47.31; 5. Mikayley Clock (Win), 1:50.53; 8. Alyssa Arnold (Win), 2:01.25; 10. Gracie Moore (Win), 2:16.28.

———

11-12

200 Medley Relay — 1. Winfield ‘A’ (Ella Kohpay, Jordan Hughes, Hannah Nelson, Graycie Legleiter), 2:56.5; 3. Winfield ‘B’ (Layla Suttles, Addisyn Spengler, Temperance Reynolds, Addison Reams), 3:56.11; 5. Winfield ‘C’ (Karma Halgunseth, Lydia Lyman, Acacia Weeks, Riley White), 4:54.0.

50 Freestyle — 1. Jordan Hughes (Win), 34.28; 2. Graycie Legleiter (Win), 38.5; 6. Temperance Reynolds (Win), 43.91; 9. Riley White (Win), 54.97; 10. Layla Suttles (Win), 56.95; 11. Acacia Weeks (Win), 57.07; 12. Lydia Lyman (Win), 59.25; 16. Carley Littell (Win), 1:09.79.

50 Butterfly — 1. Ella Kohpay (Win), 40.53; 3. Hannah Nelson (Win), 45.57; 4. Graycie Legleiter (Win), 45.72; 7. Temperance Reynolds (Win), 1:03.23; 9. Addison Reams (Win), 1:16.42; 10. Karma Halgunseth (Win), 1:20.72.

100 Freestyle — 1. Jordan Hughes (Win), 1:15.53; 3. Addisyn Spengler (Win), 1:32.59; 6. Temperance Reynolds (Win), 1:49.1; 7. Addison Reams (Win), 1:58.53; 9. Karma Halgunseth (Win), 2:11.58; 10. Riley White (Win), 2:11.66.

200 Freestyle Relay — 1. Winfield ‘A’ (Jordan Hughes, Hannah Nelson, Graycie Legleiter, Ella Kohpay), 2:27.37; 3. Winfield ‘B’ (Addison Reams, Riley White, Temperance Reynolds, Addisyn Spengler), 3:17.38; 5. Winfield ‘C’ (Layla Suttles, Karma Halgunseth, Acacia Weeks, Lydia Lyman), 3:46.78.

50 Backstroke — 1. Ella Kohpay (Win), 41.28; 3. Addisyn Spengler (Win), 52.91; 5. Layla Suttles (Win), 57.59; 6. Lydia Lyman (Win), 1:04.1; 8. Riley White (Win), 1:09.06; 9. Acacia Weeks (Win), 1:13.28; 10. Karma Halgunseth (Win), 1:13.56; 12. Carley Littell (Win), 1:22.44.

———

9-10

200 Medley Relay — 1. Winfield ‘A’ (Karsyn Hutto, Isabella Spengler, Ansley McCaslin, Jailee Cullum), 3:59.87; Winfield ‘B’ DQ; Winfield ‘C’ DQ.

50 Freestyle — 1. Jailee Cullum (Win), 44.54; 4. Macy White (Win), 53.02; 5. Chloe Bruce (Win), 53.06; 6. Ella Schwilling (Win), 53.79; 7. Karsyn Hutto (Win), 54.56; 12. Madeline Andrews (Win), 1:02.87; 14. Ruthie Lashier (Win), 1:08.43; 16. Ashlyn VenJohn (Win), 1:18.18; 18. Avi Atkins (Win), 1:22.94.

50 Butterfly — 1. Ansley McCaslin (Win), 56.37; 3. Macy White (Win), 1:05.12; 5. Karsyn Hutto (Win), 1:21.64; 6. Adaira Hutto (Win), 1:23.62; 7. Zariah Halgunseth (Win), 1:39.34; 8. Ashlyn VenJohn (Win), 1:53.22.

100 Freestyle — 1. Emilee Wells (Hay), 2:00.75; 3. Chloe Bruce (Win), 2:08.69; 4. Ella Schwilling (Win), 2:09.25; 6. Adaira Hutto (Win), 2:14.55; 7. Isabella Spengler (Win), 2:14.9; 9. Madeline Andrews (Win), 2:21.81; 12. Zariah Halgunseth (Win), 2:53.78.

200 Freestyle Relay — 1. Winfield ‘A’ (Jailee Cullum, Chloe Bruce, Karsyn Hutto, Ansley McCaslin), 3:12.32; 4. Winfield ‘B’ (Ella Schwilling, Adaira Hutto, Isabella Spengler, Macy White), 3:47.53; 5. Winfield ‘C’ (Zariah Halgunseth, Avi Atkins, Madeline Andrews, Ruthie Lashier), 4:16.87.

50 Backstroke — 1. Jailee Cullum (Win), 58.88; 2. Chloe Bruce (Win), 1:01.09; 4. Isabella Spengler (Win), 1:02.65; 5. Madeline Andrews (Win), 1:08.19; 7. Ruthie Lashier (Win), 1:10.56; 8. Ashlyn VenJohn (Win), 1:13.13; 11. Zariah Halgunseth (Win), 1:19.88; 14. Avi Atkins (Win), 1:34.0.

———

8-U

200 Medley Relay — 1. Winfield ‘A’ (Brooklyn Carrillo, Annie Spengler, Sophia Isom, Reese McWilliams), 4:36.03.

50 Freestyle — 1. Annie Spengler (Win), 56.69; 2. Reese McWilliams (Win), 1:03.1; 3. Brooklyn Carrillo (Win), 1:06.94; 5. Mary Tyler (Win), 1:21.81; 6. Karaliese Wood (Win), 1:22.65; 7. Rachel Lashier (Win), 1:23.53; 8. Gwendolyn Andrews (Win), 1:27.52; 9. Clover Cooper (Win), 1:33.06; 10. Julia Lyman (Win), 1:34.93; 11. Annabelle Wood (Win), 1:37.85; 12. Abigail Hess (Win), 1:38.69.

50 Butterfly — 1. Sophia Isom (Win), 49.13; 2. Reese McWilliams (Win), 1:26.31; 3. Brooklyn Carrillo (Win), 1:29.75.

100 Freestyle — 1. Sophia Isom (Win), 1:34.43; 2. Rachel Lashier (Win), 3:00.42; 3. Gwendolyn Andrews (Win), 3:04.34; 4. Karaliese Wood (Win), 3:09.06; 5. Mary Tyler (Win), 3:20.31; 6. Annabelle Wood (Win), 3:24.43.

200 Freestyle Relay — 1. Winfield ‘A’ (Annie Spengler, Brooklyn Carrillo, Reese McWilliams, Sophia Isom), 3:43.52; 2. Winfield ‘B’ (Annabelle Wood, Karaliese Wood, Mary Tyler, Rachel Lashier), 5:24.63; 3. Winfield ‘C’ (Clover Cooper, Abigail Hess, Julia Lyman, Gwendolyn Andrews), 6:06.76.

50 Backstroke — 1. Annie Spengler (Win), 1:01.21; 2. Brooklyn Carrillo (Win), 1:14.61; 3. Mary Tyler (Win), 1:19.03; 4. Rachel Lashier (Win), 1:21.88; 5. Abigail Hess (Win), 1:28.31; 6. Gwendolyn Andrews (Win), 1:29.97; 7. Karaliese Wood (Win), 1:30.82; 11. Annabelle Wood (Win), 1:45.65.

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.