DERBY — The Winfield Swim Club took their first dip into the drink on June 4 at a duel against Derby at Rock River Rapids.

The Seahorses wasted little time, recording Division 1 qualifying times in 10 relays and two individual events, and knocking out Division 2 qualifying in 43 individual events.

“The swimmers did well for their first meet of the season,” coach Joe Wood said.

Both individual Division 1 qualifying marks came in the boys ages 9-10 division.

Jacob Spengler won the 50-yard freestyle in 37.96 seconds to qualify. Joshua Moore took the 50 butterfly in 43.67 seconds to punch his ticket in Division 1.

The relay teams were solid, especially considering this was the first meet of the season.

John Kaiser, Cameron Roark, Caden Roark and Bow Gray teamed to win the boys 15-18 200 medley relay in a Division 1-qualifying 2:10.51. The same quartet qualified while winning the 200 free relay in 1:54.02.

Meg Daugherty, Eliza Camp, Abby Isom and Emaleigh Martin joined forces to win the 15-18 girls 200 free relay in a Division 1-qualifying 2:09.14. Camp, Isom and Martin teamed with Nikolette Morrissey to place second in the 200 medley relay, qualifying in 2:33.22.

The girls 13-14 division swept the relay races in D-I qualifying times.

Reese Isom, GraceLynn Benavides, Emma Moore and Chloe Nelson won the 200 medley relay in 2:40.03, while Isom, Moore and Nelson joined Mikayley Clock to win the 200 free relay in 2:14.2.

Ella Kohpay, Lilli Benavides, Jordan Hughes and Lydia Nelson joined forces to win the girls 11-12 200 medley relay while qualifying in 2:39.63. Hughes, Nelson and Kohpay joined Graycie Legleiter to qualify in the 200 free relay in a first-place 2:16.56.

Spengler and Moore teamed with Brant Myers and Corden Cuington to win the 9-10 boys 200 medley relay while qualifying in 2:39.63. The same quartet punched their ticket while winning the 200 free relay in 2:41.65.

The Seahorses returned to the water Tuesday at Haysville, and are slated to play host to El Dorado on June 18.

Winfield 465, Derby 168

Winners & WSC Results

(* - Div. 1 qualifying time)

(^ - Div. 2 qualifying time)

Boys

15-18

200 Medley Relay — 1. Winfield ‘A’ (John Kaiser, Cameron Roark, Caden Roark, Bow Gray), 2:10.51*.

200 Freestyle — 1. Caden Roark (Win), 2:25.29; 3. Bow Gray (Win), 2:44.68.

50 Freestyle — 1. John Kaiser (Win), 28.31^; 11. Braden Dolch (Win), 37.17.

100 Butterfly — 1. Jacob Tanner (Dby), 1:09.96^; 2. Cameron Roark (Win), 1:12.52^.

100 Freestyle — 1. Caden Roark (Win), 1:03.76^; 2. John Kaiser (Win), 1:03.96^.

200 Freestyle Relay — 1. Winfield ‘A’ (John Kaiser, Bow Gray, Caden Roark, Cameron Roark), 1:54.02*.

100 Backstroke — 1. Cameron Roark (Win), 1:12.81^; 2. John Kaiser (Win), 1:16.85^; 3. Bow Gray (Win), 1:24.8; 7. Braden Dolch (Win), 1:52.64.

100 Breaststroke — 1. Cameron Roark (Win), 1:21.58^; 5. Braden Dolch (Win), 2:02.99.

———

13-14

200 Medley Relay — 1. Winfield ‘A’ (Kyler Phrakonekham, Cole Wageman, Ryan Kendall, Bryce Dolch), 2:40.43; Winfield ‘B’ DQ.

200 Freestyle — 1. Ryan Kendall (Win), 2:57.26.

50 Freestyle — 1.  Ryan Kendall (Win), 32.41^; 3. Bryce Dolch (Win), 40.4; 5. Mark Thompson (Win), 48.1; 6. Nico Cantu (Win), 50.39; 7. Patrick Cantu (Win), 1:00.27; 8. Nathan Curran (Win), 1:25.2.

100 Butterfly — 1. Ryan Kendall (Win), 1:27.75^; 2. Bryce Dolch (Win), 2:03.24.

100 Freestyle — 1. Simon Rocco (Dby), 1:18.13; 2. Cole Wageman (Win), 1:21.83; 3. Nico Cantu (Win), 2:01.18; 4. Nathan Curran (Win), 3:13.56.

200 Freestyle Relay — 1. Winfield ‘A’ (Cole Wageman, Bryce Dolch, Kyler Phrakonekham, Ryan Kendall), 2:14.09; 3. Winfield ‘B’ (Nico Cantu, Nathan Curran, Patrick Cantu, Mark Thompson), 3:58.24.

100 Backstroke — 1. Simon Rocco (Dby), 1:33.31; 2. Cole Wageman (Win), 1:36.78; 3. Kyle Phrakonekham (Win), 1:45.26; 5. Patrick Cantu (Win), 2:42.27; 6. Nathan Curran (Win), 3:19.61.

100 Breaststroke — 1. Cole Wageman (Win), 1:41.58^; 3. Bryce Dolch (Win), 2:08.61; 5. Mark Thompson (Win), 2:21.36.

———

11-12

200 Medley Relay — 1. Winfield ‘A’ (Heath Reed, Paul Lyman, Parker Mah, Kale Jewers), 3:09.19.

50 Freestyle — 1. Jared Hays (Dby), 32.06*; 2. Parker Mah (Win), 34.02^; 8. Daniel Cantu (Win), 1:26.07.

50 Butterfly — 1. Parker Mah (Win), 38.19^; 2. Heath Reed (Win), 1:06.26; 3. Paul Lyman (Win), 1:12.59.

100 Freestyle — 1. Jared Hays (Dby), 1:16.23^; 2. Kale Jewers (Win), 1:36.32; 4. Heath Reed (Win), 1:47.87; 5. Paul Lyman (Win), 1:50.11; 9. Daniel Cantu (Win), 3:15.61.

200 Freestyle Relay — 1. Derby ‘A’ 2:38.52; 2. Winfield ‘A’ (Heath Reed, Paul Lyman, Kale Jewers, Parker Mah), 2:46.29.

50 Backstroke — 1. Jared Hays (Dby), 45.24^; 2. Heath Reed (Win), 51.75; 3. Kale Jewers (Win), 51.77.

50 Breaststroke — 1. Paul Lyman (Win), 1:01.02; 2. Kale Jewers (Win), 1:03.09.

———

9-10

200 Medley Relay — 1. Winfield ‘A’ (Brant Myers, Jacob Spengler, Joshua Moore, Corden Cuington), 2:39.63*.

50 Freestyle — 1. Jacob Spengler (Win), 37.96*; 2. Brant Myers (Win), 39.44^; 3. Silas Cooper (Win), 54.53; 5. Brody Reams (Win), 1:01.29; 6. Carver Muxlow (Win), 1:02.14; 7. Asher Merritt (Win), 1:06.07; 8. Cason Reams (Win), 1:06.75; 11. Dashiell Scaggs (Win), 1:16.82; 12. Domynik Morrissey (Win), 1:27.51.

50 Butterfly — 1. Joshua Moore (Win), 43.67*.

100 Freestyle — 1. Jacob Spengler (Win), 1:29.08^; 2. Brant Myers (Win), 1:41.63; 3. Corden Cuington (Win), 1:45.11; 4. Tyler Additon (Win), 2:07.39; 9. Dominyk Morrissey (Win), 3:17.85.

200 Freestyle Relay — 1. Winfield ‘A’ (Jacob Spengler, Corden Cuington, Brant Myers, Joshua Moore), 2:41.65*; 2. Winfield ‘B’ (Carver Muxlow, Theo Cantu, Tyler Additon, Silas Cooper), 4:00.46; 4. Winfield ‘C’ (Brody Reams, Domynik Morrissey, Cason Reams, Asher Merritt), 4:45.12.

50 Backstroke — 1. Brant Myers (Win), 48.4^; 2. Corden Cuington (Win), 53.28; 3. Silas Cooper (Win), 1:12.0; 4. Theo Cantu (Win), 1:15.72; 5. Carver Muxlow (Win), 1:17.89; 6. Brody Reams (Win), 1:18.39; 7. Tyler Additon (Win), 1:20.24; 8. Cason Reams (Win), 1:23.25; 9. Asher Merritt (Win), 1:25.67; 12. Domynik Morrissey (Win), 1:45.82.

50 Breaststroke — 1. Joshua Moore (Win), 52.83^; 2. Corden Cuington (Win), 1:06.81; 3. Silas Cooper (Win), 1:19.41; 4. Asher Merritt (Win), 1:29.22; 5. Tyler Additon (Win), 1:45.96.

———

8-U

200 Medley Relay — Winfield ‘A’ DQ; Derby ‘A’ DQ.

50 Freestyle — 1. Bennett Mah (Win), 51.67; 2. Donte Barnaby (Win), 52.68; 4. Karson McCaslin (Win), 1:03.28; 6. Oliver Merritt (Win), 1:14.06; 7. Brodyrik Morrissey (Win), 1:15.32; 8. Bryce VenJohn (Win), 1:20.69; 9. Connor White (Win), 1:20.73; 10. Austin Schwartz (Win), 1:28.23; 14. Case Muxlow (Win), 1:45.4; 16. Joseph Cantu (Win), 1:59.95; 17. Jarrett Schwartz (Win), 2:04.55; 18. Hans Helmer (Win), 2:26.12; 20. Gideon Morrissey (Win), 2:38.79.

50 Butterfly — 1. Bennett Mah (Win), 1:27.21.

100 Freestyle — 1. Donte Barnaby (Win), 2:08.65; 2. Karson McCaslin (Win), 2:32.15; 3. Bryce VenJohn (Win), 3:14.03.

200 Freestyle Relay — 1. Winfield ‘A’ (Bennett Mah, Oliver Merritt, Karson McCaslin, Donte Barnaby), 4:03.73; 3. Winfield ‘B’ (Brodyrik Morrissey, Bryce VenJohn, Austin Schwartz, Connor White), 5:46.29; 4. Winfield ‘C’ (Jarrett Schwartz, Hans Helmer, Aleksandr Crow, Case Muxlow), 7:42.45.

50 Backstroke — 1. Soran Coller (Dby), 1:13.56; 2. Bryce VenJohn (Win), 1:15.41; 3. Brodyrik Morrissey (Win), 1:28.36; 5. Oliver Merritt (Win), 1:39.44; 6. Austin Schwartz (Win), 1:40.84; 7. Case Muxlow (Win), 1:52.93; 8. Jarrett Schwartz (Win), 1:55.29.

50 Breaststroke — (All DQ).

——————

Girls

15-18

200 Medley Relay — 1. Derby ‘A’ 2:30.21*; 2. Winfield ‘A’ (Eliza Camp, Nikolette Morrissey, Abby Isom, Emaleigh Martin), 2:33.22*; 3. Winfield ‘B’ (Ellie Koman, Anna Ross, Haylee Satterlee, Meg Dougherty), 2:43.28.

200 Freestyle — 1. Laci Simon (Dby), 2:40.43; 2. Meg Daugherty (Win), 2:43.94; 3. Gracie Mugler (Win), 2:52.26; 5. Haylee Satterlee (Win), 2:57.46; 6. Eliza Camp (Win), 2:58.3.

50 Freestyle — 1. Emaleigh Martin (Win), 31.63^; 3. Abby Isom (Win), 33.61^; 7. Ellie Koman (Win), 35.63; 8. Anna Ross (Win), 35.9; 15. Nikolette Morrissey (Win), 39.21; 16. Shelby Fuqua (Win), 39.52.

100 Butterfly — 1. Torrie Dutcher (Dby), 1:26.91^; 3. Haylee Satterlee (Win), 1:35.65; 4. Ellie Koman (Win), 1:36.11; 5. Shelby Fuqua (Win), 1:41.96.

100 Freestyle — 1. Emaleigh Martin (Win), 1:10.7^; 2. Meg Dougherty (Win), 1:13.99^; 5. Eliza Camp (Win), 1:18.23; 8. Anna Ross (Win), 1:28.09.

200 Freestyle Relay — 1. Winfield ‘A’ (Meg Daugherty, Eliza Camp, Abby Isom, Emaleigh Martin), 2:09.14*; 3. Winfield ‘B’ (Haylee Satterlee, Ellie Koman, Gracie Mugler, Anna Ross), 2:20.17.

100 Backstroke — 1. Abby Isom (Win), 1:26.34^; 2. Eliza Camp (Win), 1:31.24; 3. Gracie Mugler (Win), 1:33.93.

100 Breaststroke — 1. Emery Squires (Dby), 1:34.93^; 3. Emaleigh Martin (Win), 1:37.01^; 4. Nikolette Morrissey (Win), 1:40.43^; 5. Anna Ross (Win), 1:44.83; 6. Ellie Koman (Win), 1:46.03.

———

13-14

200 Medley Relay — 1. Winfield ‘A’ (Reese Isom, GraceLynn Benavides, Emma Moore, Chloe Nelson), 2:40.03*; 2. Winfield ‘B’ (Allie Pippitt, Kayli Myers, Macie Mayberry, Mikayley Clock), 2:58.11.

200 Freestyle — 1. Emma Moore (Win), 2:37.16^; 2. Macie Mayberry (Win), 3:06.75; 3. Kayli Myers (Win), 3:21.66.

50 Freestyle — 1. Chloe Nelson (Win), 32.75^; 2t. Mikayley Clock (Win), 34.18^; 2t. Reese Isom (Win), 34.18^; 6. GraceLynn Benavides (Win), 39.44; 7. Allie Pippitt (Win), 39.83; 8. Cloie Cuington (Win), 40.13; 13. Gracie Moore (Win), 46.83.

100 Butterfly — 1. Elizabeth Barclay (Dby), 1:27.3^; 2. Emma Moore (Win), 1:27.85^.

100 Freestyle — 1. Reese Isom (Win), 1:15.35^; 3. Mikayley Clock (Win), 1:23.0; 4. Macie Mayberry (Win), 1:24.72; 5. Cloie Cuington (Win), 1:34.64; 6. GraceLynn Benavides (Win), 1:34.66; 7. Jacquelyn Cantu (Win), 1:37.78; 8. Allie Pippitt (Win), 1:38.47.

200 Freestyle Relay — 1. Winfield ‘A’ (Reese Isom, Mikayley Clock, Emma Moore, Chloe Nelson), 2:14.2*; Winfield ‘B’ DQ.

100 Backstroke — 1. Macie Mayberry (Win), 1:39.35; 2. Allie Pippitt (Win), 1:44.44; 4. Jacquelyn Cantu (Win), 2:03.34.

100 Breaststroke — 1. Chloe Nelson (Win), 1:40.2^; 3. GraceLynn Benavides (Win), 1:45.74; 4. Kayli Myers (Win), 1:53.37; 5. Jacquelyn Cantu (Win), 2:04.79; 7. Cloie Cuington (Win), 2:17.14.

———

11-12

200 Medley Relay — 1. Winfield ‘A’ (Ella Kohpay, Lilli Benavides, Jordan Hughes, Lydia Nelson), 2:39.63*; 2. Winfield ‘B’ (Layla Suttles, Addisyn Spengler, Hannah Nelson, Graycie Legleiter), 3:12.14; 5. Winfield ‘C’ (Amelia Hogan, Acacia Weeks, Temperance Reynolds, Addison Reams), 4:21.7; Winfield ‘D’ DQ.

50 Freestyle — 1. Lydia Nelson (Win), 33.72^; 2. Jordan Hughes (Win), 34.39^; 3. Graycie Legleiter (Win), 38.02; 7. Addisyn Spengler (Win), 42.68; 11. Temperance Reynolds (Win), 48.16; 12. Karma Halgunseth (Win), 51.04; 13. Lydia Lymon (Win), 51.89; 14. Acacia Weeks (Win), 53.33; 17. Alexia Brown (Win), 59.95; 18. Amelia Hogan (Win), 1:00.44; 19. Carley Littell (Win), 1:03.92.

50 Butterfly — 1. Carson Griffin (Dby), 36.44*; 2. Ella Kohpay (Win), 40.35^; 3. Lydia Nelson (Win), 40.71^; 4. Lilli Benavides (Win), 43.24; 5. Hannah Nelson (Win), 44.47; 7. Addisyn Spengler (Win), 57.0; 10. Addison Reams (Win), 1:07.06.

100 Freestyle — 1. Lydia Nelson (Win), 1:15.71^; 2. Jordan Hughes (Win), 1:18.23^; 3. Graycie Legleiter (Win), 1:26.95; 4. Hannah Nelson (Win), 1:29.57; 8. Temperance Reynolds (Win), 1:53.54; 9. Addison Reams (Win), 1:55.41; 10. Layla Suttles (Win), 2:05.48.

200 Freestyle Relay — 1. Winfield ‘A’ (Jordan Hughes, Graycie Legleiter, Lydia Nelson, Ella Kohpay), 2:16.56*; 3. Winfield ‘B’ (Hannah Nelson, Addison Reams, Addisyn Spengler, Lilli Benavides), 2:50.03; 5. Winfield ‘C’ (Lydia Lyman, Acacia Weeks, Layla Suttles, Temperance Reynolds), 3:27.45; 6. Winfield ‘D’ (Alexia Brown, Shia Solis-Holder, Amelia Hogan, Karma Halgunseth), 3:59.56.

50 Backstroke — 1. Ella Kohpay (Win), 41.27^; 2. Temperance Reynolds (Win), 54.63; 4. Layla Suttles (Win), 55.48; 7. Amelia Hogan (Win), 1:03.56; 8. Karma Halgunseth (Win), 1:08.02; 10. Lydia Lyman (Win), 1:09.87; 11. Acacia Weeks (Win), 1:10.76; 14. Carley Littell (Win), 1:18.42; 15. Shia Solis-Holder (Win), 1:22.24.

50 Breaststroke — 1. Carson Griffin (Dby), 44.89^; 2. Lilli Benavides (Win), 45.26^; 3. Graycie Legleiter (Win), 58.52; 7. Lydia Lyman (Win), 1:11.94; 8. Addison Reams (Win), 1:14.81; 9. Layla Suttles (Win), 1:21.85.

———

9-10

200 Medley Relay — 1. Winfield ‘A’ (Karsyn Hutto, Ansley McCaslin, Macy White, Jailee Cullum), 3:55.48; 3. Winfield ‘B’ (Ruthie Lashier, Ella Schwilling, Adaira Hutto, Chloe Bruce), 4:38.95.

50 Freestyle — 1. Ayla Chroeung (Dby), 44.28; 2. Jailee Cullum (Win), 44.88; 3. Macy White (Win), 53.42; 4. Chloe Bruce (Win), 53.5; 5. Adaira Hutto (Win), 57.29; 6. Macy Cuevas (Win), 58.35; 7. Ella Schwilling (Win), 59.38; 9t. Madeline Andrews (Win), 1:00.49; 13. Ruthie Lashier (Win), 1:07.56; 14. Ashlyn VenJohn (Win), 1:12.57; 16. Avi Atkins (Win), 1:16.99.

50 Butterfly — 1. Ansley McCaslin (Win), 52.5^; 2. Macy White (Win), 1:04.5; 3. Karsyn Hutto (Win), 1:12.14; 5. Adaira Hutto (Win), 1:12.72; 6. Zariah Halgunseth (Win), 1:33.87.

100 Freestyle — 1. Ansley McCaslin (Win), 1:36.91^; 2. Jailee Cullum (Win), 1:57.18; 5. Chloe Bruce (Win), 2:06.7; 6. Karsyn Hutto (Win), 2:07.18; 7. Adaira Hutto (Win), 2:07.43; 8. Madeline Andrews (Win), 2:10.26; 9. Zariah Halgunseth (Win), 2:19.01; 11. Macy Cuevas (Win), 2:26.39.

200 Freestyle Relay — 1. Winfield ‘A’ (Jailee Cullum, Chloe Bruce, Karsyn Hutto, Ansley McCaslin), 3:11.17; 4. Winfield ‘B’ (Ella Schwilling, Ruthie Lashier, Adaira Hutto, Macy White), 3:54.85; 5. Winfield ‘C’ (Madeline Andrews, Avi Atkins, Macy Cuevas, Zariah Halgunseth), 4:06.34.

50 Backstroke — 1. Mika Cermak (Dby), 57.71; 2. Jailee Cullum (Win), 58.1; 3. Karsyn Hutto (Win), 58.9; 5. Chloe Bruce (Win), 1:04.28; 7. Madeline Andrews (Win), 1:08.52; 8. Macy Cuevas (Win), 1:08.53; 9. Zariah Halgunseth (Win), 1:11.86; 10. Ruthie Lashier (Win), 1:13.53; 13. Ashlyn VenJohn (Win), 1:19.77; 16. Avi Atkins (Win), 1:24.38.

50 Breaststroke — 1. Aspen Garvey (Dby), 54.96^; 4. Macy White (Win), 1:16.21.

———

8-U

200 Medley Relay — 1. Winfield ‘A’ (Brooklyn Carrillo, Annie Spengler, Sophia Isom, Reese McWilliams), 5:22.62.

50 Freestyle — 1. Annie Spengler (Win), 53.64; 2. Brooklyn Carrillo (Win), 1:00.0; 4. Mary Tyler (Win), 1:21.75; 5. Karaliese Wood (Win), 1:24.39; 6. Annabelle Wood (Win), 1:26.25; 8. Abigail Hess (Win), 1:31.8; 9. Clover Cooper (Win), 1:34.79; 10. Rachel Lashier (Win), 1:39.04; 13. Julia Lyman (Win), 1:42.46.

50 Butterfly — 1. Sophia Isom (Win), 49.94^; 2. Annie Spengler (Win), 1:09.94; 3. Reese McWilliams (Win), 1:14.62.

100 Freestyle — 1. Sophia Isom (Win), 1:30.02^; 2. Reese McWilliams (Win), 2:11.58; 3. Brooklyn Carrillo (Win), 2:46.87; 4. Mary Tyler (Win), 2:56.9; 5. Gwendolyn Andrews (Win), 3:19.94; 6. Abigail Hess (Win), 3:24.61; 7. Rachel Lashier (Win), 3:36.17.

200 Freestyle Relay — 1. Winfield ‘A’ (Annie Spengler, Brooklyn Carrillo, Reese McWilliams, Sophia Isom), 3:32.65; 2. Winfield ‘B’ (Annabelle Wood, Gwendolyn Andrews, Mary Tyler, Rachel Lashier), 5:57.51; 3. Winfield ‘C’ (Clover Cooper, Abigail Hess, Julia Lyman, Karaliese Wood), 6:02.89.

50 Backstroke — 1. Sophia Isom (Win), 50.76^; 2. Brooklyn Carrillo (Win), 1:12.09; 3. Gwendolyn Andrews (Win), 1:20.4; 4. Mary Tyler (Win), 1:24.62; 5. Abigail Hess (Win), 1:26.02; 7. Karaliese Wood (Win), 1:34.54; 10. Annabelle Wood (Win), 1:49.75; 11. Rachel Lashier (Win), 1:51.22.

50 Breaststroke — 1. Annie Spengler (Win), 1:20.45.

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.